Mariners Lodge Officers 2018-2019

Lodge Officers

Worshipful Master

Steven Metelski 
Email: slm@marinerslodge.org



Senior Warden

Josmar Diaz 


Junior Warden

Walter Hargis Jr 



Treasurer

Jerry Harper



Secretary

WB Edward Zaun
Email: secretary@marinerslodge.org



Chaplain

RW Hugh Murphy Jr., PGC


Senior Deacon

Steve Germond IV



Junior Deacon

James Hespe



Senior Master of Ceremonies

Anthony Iaria, III


Junior Master of Ceremonies

Alvin Fair


Senior Steward

John Grazioso


Junior Steward

Allan Thatcher


Marshal

Tom Kostka


Historian

Paul Egbert



Organist

RW John Kaiser, PGO In Memoriam



Tyler

DB Anthony Iaria Jr.

_________________________________________________________________________

Trustees

2022 WB Joseph Mitchell
2021 WB Peter Rahtjen
2020 WB Doug Harper

_________________________________________________________________________

Living Past Masters

John Carter, PSGS – 1983, 1991
Bradford Hazley – 1985
Lawrence Clemmensen – 1986
Daniel Hensel – 1988
Jeffrey Connell – 1989
Anthony Farenga, PGC – 1994
Michael Ramirez – 1995
Richard Randol – 1999
Robert Farenga, DWA – 2000
Edward Zaun – 2001
Fouad Kashouty – 2003
Nicholas Pignato – 2005
Scott Ruch – 2006
Steven Emanuel – 2007

Dhun Patel – 2008
Robert Shields, III – 2009
Robert Rawley – 2010
Philip Fucetola – 2011
Ryan Ruch – 2012
Stephen Ruch – 2013
Robert Caffyn – 2014
Jeffrey Rawley – 2015
Gregory Stevens – 2016
Doug Harper – 2017
Pete Rahtjen – 2018
Joseph Mitchell – 2019
Other Lodges
Harry Bicking – Audubon-Parkside – 2003
Edward Joswick, PGC – Raritan – 1975
Hugh Murphy Jr.**, PGC – Mt. Zion – 1995, Horizon – 1997
Philip Parkhurst, PGMar – Durand – 1983
Louis Peters III* – Montclair – 1967
Jack Ruch**, PDDGM – Durand – 1994
George Way** – Cornerstone -1989* Affiliate Member    **Dual Member
_________________________________________________________________________

Mariners Lodge Committees

Ritual and Advisory: WB Peter Rahtjen, WB Edward Zaun (MM degree), WB Doug Harper

Temple Schedule: WB Doug Harper, WB Gregory Stevens

Finance & Audit: WB Jeffrey Connell, WB Robert Rawley, Robert Kratsch

Mentoring & Progression: Walter Hargis Jr., Josmar Diaz, John Grazioso, Stephen Germond, David Rosen, Paul Egbert, Alvin Fair, Steven Robinson, Thomas Szczepanik

Charity: WB Robert Rawley, RW Robert Shields, Thomas Kostka, Ace Camaligan, DB Anthony Iaria Jr., David Rosen

Funeral: WB Fouad Kashouty, RW Hugh Murphy Jr., WB Edward Zaun

Scholarship: WB Jeffrey Connell, WB Jeffrey Rawley, Ace Camaligan, Paul Egbert

Public Relations and Community: RW Hugh Murphy Jr., WB Jeffrey Rawley, WB Doug Harper, David Rosen

Investigations: WB Edward Zaun, all Officers and Past Masters

Kitchen: Walter Hargis Jr.,RW Edward Joswick, WB Gregory Stevens, DB Anthony Iaria Jr., Anthony Iaria III

Technology: WB Doug Harper, WM Steven Metelski Jr., WB Peter Rahtjen, WB Joseph Mitchell, Thomas Szczepanik

20th District Liaison: James Hespe

Bylaws: WB Edward Zaun, WM Steven Metelski Jr., Josmar Diaz, Walter Hargis Jr., WB Joseph Mitchell, WB Peter Rahtjen, WB Doug Harper, Jerry Harper

Calendars: WB Doug Harper, Walter Hargis Jr.

Fundraising: WB Jeffrey Rawley, Thomas Kostka, WM Steven Metelski Jr., DB Anthony Iaria Jr.,

House: WB Gregory Stevens, WB Doug Harper, Walter Hargis Jr., Alan Thatcher

Trestleboard Publisher: RW Hugh Murphy Jr. – hughmurphyjr@gmail.com

Leave a Reply